Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Co warto wiedzieć o stylu boho we wnętrzach?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 16.03.2023, Data aktualizacji: 07.02.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Styl boho
Jakie są cechy stylu boho we wnętrzach? Na czym polega styl scandi-boho i boho-chic? Sprawdź.

Styl boho to od lat jeden z popularnych trendów wnętrzarskich. Łączy w sobie elementy z różnych kultur (w tym z kultury hippisowskiej, artystycznej, cygańskiej, etnicznej i vintage) oraz epok, tworząc przy tym przytulne, swobodne i pełne charakteru wnętrza. Wobec czerpania z wielu stylów, a także łączenia boho z innymi trendami, pojawiają się różne jego odmiany, jak scandi-boho czy boho-chic. Jak wyglądają?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie cechy ma styl boho we wnętrzu
  • jak wygląda mieszkanie w stylu scandi boho
  • jak wprowadzić aranżacje w stylu boho-chic

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

Styl wnętrza boho (bohema, cyganeria) to przede wszystkim połączenie naturalnych materiałów, kolorowych tkanin i dekoracji, a także stylowych, często etnicznych dodatków. Aranżując wnętrze używa się naturalnych materiałów, jak: drewno, rattan, bambus, wiklina, a także kolorowych tkanin, haftów, makram i innych ręcznie wykonanych dodatków, często orientalnych - jak np. marokańskie lampy, indyjskie poduszki, azteckie dywany i chodniki, tureckie ceramiki czy afrykańskie maski.

W boho dominują żywe kolory, takie jak: czerwień, pomarańcz, żółć, fiolet czy turkus, które łączy się ze stonowanymi brązami, beżami i szarościami. Rośliny to kolejny ważny aspekt, który wprowadza do aranżacji styl boho. Wnętrza wypełnione są żywą roślinnością, co nadaje im naturalnego, przytulnego klimatu. Wśród często wybieranej zieleni znaleźć można m.in.: paprocie, kaktusy, storczyki czy palmy. 

W stylu boho ważne jest, aby wnętrze było pełne życia i indywidualności. To styl dla osób, które cenią sobie swobodę i niezależność, a jednocześnie chcą stworzyć przytulne i oryginalne wnętrze.

architekci

W jakich pomieszczeniach styl boho sprawdzi się najlepiej? 

Styl boho świetnie sprawdza się w wielu pomieszczeniach, ponieważ cechuje go przytulność, swoboda i indywidualizm. Można go z łatwością dostosować do różnych pomieszczeń i gustów, co jest kolejnym powodem, dla którego w tak wielu mieszkaniach i domach króluje styl boho. Wnętrze, które będzie idealnie współgrało z naturalnymi materiałami i żywymi kolorami to przede wszystkim salon.

Wnętrza w stylu boho: salon, kuchnia, sypialnia, pokój i łazienka w stylu boho Czytaj więcej

Mogą się w nim znaleźć np. koce, kolorowe poszewki na poduszki i narzuty czy stylowe dywany w etniczne wzory, a także duże, rozłożyste rośliny. Inną propozycją jest sypialnia boho. Aranżacje powinny opierać się na naturalnych dodatkach, jak wiklinowe kosze czy pufy oraz lampy wiszące, na przykład w stylu marokańskim. Świetnym dopełnieniem wnętrza będą łóżko oraz lustro w drewnianych ramach. Popularne jest także wprowadzenie stylu boho do kuchni, gdzie same naczynia - odpowiednio wyeksponowane - mogą stanowić kolory dodatek.

Jak urządzić wnętrze w stylu boho? Wnętrza muszą być przede wszystkim wyraziste i pełne charakteru, ale także swobodne i przytulne. Przed rozpoczęciem aranżacji, warto sprawdzić, jak urządzić mieszkanie w stylu boho. Inspiracji nie brakuje!

styl boho łapacz snów

Czym charakteryzuje się styl scandi-boho we wnętrzach?

Styl scandi-boho to połączenie dwóch różnych stylów: skandynawskiego minimalizmu i boho-hipisowskiej swobody. Ich główną cechą wspólną są naturalne materiały - tak ważne w obu stylach. W stylu scandi-boho dominują jasne i stonowane kolory, takie jak: biel, szarość, beż, a także naturalne materiały, jak: drewno, rattan, bawełna, len i skóra. Także wzory są niezwykle istotne - można zauważyć geometryczne kształty, kwiaty, liście i motywy etniczne. Pojawiają się także żywe kolory, charakterystyczne dla wnętrza w stylu boho, jednak tylko w formie dodatków, które uzupełniają wnętrze scandi-boho. 

Salon będzie więc wyposażony w jasne podłogi i ściany oraz meble wykonane z naturalnego drewna, zaś tekstylia wprowadzą kolor i etniczne wzory. Salon w stylu scandi-boho to również akcesoria z wikliny - np. w postaci wyplatanych koszy oraz plecione dekoracje, jak: makramy, dywany czy plecionki na poduszkach. Efektu dopełnią wygodne, miękkie sofy i fotele, które zapewnią komfort i wygodę jak przystało na styl scandi-boho. Kuchnia ma może nieco mniejsze możliwości aranżacyjne, ale i tutaj da się efektownie połączyć styl skandynawski i boho.

Do jasnej, stonowanej zabudowy kuchennej świetnie nadadzą się wzorzyste płytki na ścianie. Reszta to odpowiednie dodatki - kuchenne podkładki, ściereczki, naczynia oraz oczywiście kwiaty. Łatwo zauważyć, że kuchnia w stylu scandi-boho nie musi być nudna, a wystarczy prosty zabieg, by nadać jej nieco koloru. A jak wygląda sypialnia scandi-boho? To kolejne miejsce, gdzie można „poszaleć” z tekstyliami, choć najważniejszym punktem programu jest łóżko: koniecznie duże, przytulne, z narzutą i dekoracyjnymi poduszkami, a co najbardziej istotne - z ramą wykonaną z drewna lub wikliny. Sypialnia w stylu scandi-boho pozwala na zabawę kolorem, materiałem i strukturą. Świetnie sprawdzą się nieduże pieńki zamiast szafek nocnych oraz plecione lampy.

rattanowe fotele w stylu boho

Jakie są różnice między stylem boho a scandi-boho?

Styl boho i skandynawski mogłyby wydawać się skrajnie różne. Pierwszy obfituje w kolory, wzory i faktury, drugi zaś charakteryzuje minimalizm i stonowane biele i szarości. Mimo wszystko style się idealnie ze sobą komponują. Być może właśnie na zasadzie różnic. Czym jednak różni się styl boho od jego połączenia ze stylem skandynawskim?

Styl boho odzwierciedla wolność i indywidualizm. Charakteryzuje się swobodnymi formami, intensywnymi kolorami, mieszaniem wzorów, a także dużą ilością ręcznie robionych i etnicznych dodatków. We wnętrzu w stylu boho często można zobaczyć mnóstwo roślin, tkanin w kolorowe wzory, kwiatowe motywy, koronki, frędzle, tasiemki i wzorzyste dywany. Styl boho jest pełen kreatywności i ekspresji.

Scandi-boho to swego rodzaju elegancki styl boho. Wnętrza są nieco bardziej minimalistyczne, a kolory wyważone. W stylu scandi-boho dominują naturalne materiały, stonowane kolory i proste formy, co jest typowe dla skandynawskiego stylu. Jednocześnie, styl ten zawiera także elementy charakterystyczne dla stylu boho, takie jak ręcznie robione i etniczne dodatki, kwiatowe motywy, a także dużą ilość roślin. W stylu scandi-boho często można zobaczyć połączenie prostych, minimalistycznych elementów z kolorowymi, etnicznymi dodatkami i akcentami. Przykładem może być lampa scandi-boho o prostej formie z kolorowym, wyplatanym abażurem. 

Czym charakteryzuje się styl boho-chic we wnętrzach?

Styl boho-chic, podobnie jak klasyczny boho, charakteryzuje się swobodnym, artystycznym i ekscentrycznym podejściem do dekoracji we wnętrzach. Jest jednak nieco bardziej elegancki i - jak mogłoby się wydawać po zestawieniu obu tych wnętrz - uporządkowany. W aranżacjach boho-chic- przeważają kolory stonowane, inspirowane kolorami natury - biel, beż i barwy ziemi. Nie oznacza to jednak, że we wnętrzu brakuje kolorów, często stosowane są bowiem głębokie odcienie zieleni, pomarańczy czy różu.

Obowiązkowym elementem są oczywiście meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: jedwab, welur, bawełna, drewno, wiklina, rattan czy bambus. Na ścianach z kolei muszą pojawić się kilimy, makramy oraz makatki. We aranżacjach boho-chic ważny jest umiar i pewne stonowanie. Styl pozwala (a wręcz zachęca) na mieszanie ze sobą kolorów i faktur, jednak wszystko musi być odpowiednio wyważone. Pozornie niepasujące do siebie elementy ostatecznie muszą tworzyć spójną całość - nie ma więc miejsca na chaos.

Jakie są różnice między stylem boho a boho-chic?

Styl boho i boho-chic mają pewne podobieństwa, ale również wiele różnic. Pierwszą są przede wszystkim wspomniane kolory - klasyczne boho często wykorzystuje jaskrawe kolory, takie jak: czerwień, żółć, niebieski i fiolet, podczas gdy styl boho-chic częściej korzysta z bardziej stonowanych i subtelnych tonacji. Podobnie jest z dekoracjami i domowymi akcesoriami. W boho dzieje się naprawdę dużo, a mnogość kolorów i wzorów może niekiedy przytłoczyć.

Boho-chic jest spokojniejszy i znacznie spójniejszy. Dodatki nie przykuwają całej uwagi, bowiem subtelnie dopełniają całości wnętrza. Wszystko zachowane jest w delikatnej kolorystyce z małymi akcentami mocniejszych kolorów. Ostatecznie styl boho-chic jest też bardziej elegancki i wyrafinowany, nawiązuje do elementów stylu boho, ale z bardziej stylowym podejściem. Poprzez „bezpieczniejsze” wybory będzie też nieco minimalistyczny. Można uznać, że oba style są do siebie bardzo podobne - boho chic, styl boho. Wnętrza jednak różnią się od siebie znacząco i po zestawieniu dwóch aranżacji różnice od razu przyciągają uwagę.

Podsumowanie

Styl boho, scandi-boho i boho-chic to style, które charakteryzują się wyjątkową, artystyczną i nieformalną atmosferą. Na pierwszy rzut oka wydają się bardzo do siebie podobne, jednak różnice są łatwe do wyłapania, gdy tylko pozna się charakterystykę każdego z nich. Salon scandi-boho będzie cechował się delikatnymi, jasnymi kolorami, podczas gdy we wnętrzu boho zauważymy mnogość kolorów. W kuchni każdego ze stylów mogą pojawić się kolorowe dodatki czy dywan. Boho-scandi oraz boho-chic będą miały zabudowę meblową w raczej stonowanych kolorach, natomiast klasyczne boho pozwala na zupełne szaleństwo w tej kwestii.

Czy każdy może zdecydować się na styl boho? Wnętrza - sypialnia szczególnie - powinny wpasować się nie tylko w ogólny klimat domu, ale przede wszystkim styl właścicieli i ich upodobania. Boho, boho-chic czy scandi-boho sypialnia i inne pomieszczenia będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie swobodę, oryginalność i artystyczny styl życia, a jednocześnie chcą stworzyć przytulny i ciepły klimat we wnętrzu oraz dobry nastrój. Wystrój wnętrz w stalach boho i pochodnych zwykle też powiększa optycznie pomieszczenia.

aranżacja mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023